Zakup własnego kampera – jak wybrać

16 listopada 2021 1 przez kamilwrzos

Wiele osób marzy o kupnie kampera, jednak niewiele z nich wie, jak się do takiego zakupu przygotować. To trochę jak decyzja o kupnie mieszkania. Może być z rynku pierwotnego lub wtórnego. Kamper musi być bezpieczny i służyć w podróży przez wiele lat. Nikt nie chce przecież trafić na pojazd, z którego nie będzie do końca zadowolony. Dlatego warto kupić kamper, który jest doprowadzony już do dobrego stanu używalności i nie będzie wymagał od nas dużego wkładu pieniędzy. Na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Kamper z rynku pierwotnego – wypożyczalnia kamperów

W zależności od tego, w jakich granicach oscyluje Twój budżet, na taki kamper możesz sobie pozwolić. Prawda jest taka, że to, co nowsze, posłuży na dłużej. Dlatego warto zainwestować w nowy kamper. Pozwoli Ci to nie tylko uniknąć dodatkowych kosztów związanych z pozaplanowymi naprawami, ale również załatwiania wszelkich papierkowych spraw. W jaki sposób? Często wypożyczalnie kamperów posiadające w ofercie kampery na sprzedaż, pomagają nie tylko dopasować wybór kampera do możliwości finansowych klienta, ale i jego potrzeb. Nie zostawiają również klienta na późniejszych etapach rozważań związanych z pojazdem. Kupując nowy kamper, nie musisz się martwić o to czy silnik szwankuje albo czy bieżnik opon został starty równomiernie.

Co sprawdzić przed zakupem kampera używanego?

Decydując się na kamper używany, masz już trochę więcej punktów do przemyślenia. Jeśli nie chcesz, żeby był to jeden z Twoich gorszych życiowych zakupów, to warto zwrócić uwagę na kilka elementów.

Stan silnika

Silnik to mózg całego kampera. Musi mieć moc i przede wszystkim odpalać bez problemu. Powinien równo pracować i nie wydawać niepokojących dźwięków typu charczenie. Warto zapytać o to, kiedy był wymieniany olej, płyny, rozrząd, klocki i inne ważne elementy. To zupełnie jak z kilkunastoletnim już modelem samochodu. Każdy szczegół jest ważny.

Zawieszenie

Kilkuletni lub kilkunastoletni kamper może kryć już od spodu wiele niespodzianek. Wyjazdy na dziko, które często nie oferują dróg asfaltowych, to nie lada wyzwanie dla takich kamperów, dlatego nie można sobie pozwolić na niedokładne sprawdzenie zawieszenia. Jeśli masz co do tego wątpliwości i sam się na tym nie najlepiej znasz, to przed samym zakupem warto podjechać do warsztatu na szybką kontrolę. Koszty, które poniesiesz, na pewno będą mniejsze niż te, które spotkają Cię później.

Łóżka, łazienka, kuchnia, czyli co kryje środek

Zbadaj dokładnie wnętrze i zajrzyj w każdy kąt. W łóżkach sprawdź materace, czy są suche i czy nie kryją żadnych nieciekawych niespodzianek. Czy nie mają plam i nie pachną dziwnie. W łazience sprawdź prysznic. Ważne jest, aby nie przeciekał. WC powinno działać, a sufity nie powinny być zalane i mieć żadnych plam. Dobrze by było, gdyby łazienka miała okno, ponieważ zdecydowanie poprawi to cyrkulację powietrza po kąpielach. Jednak musisz liczyć się z tym, że w zależności od marki i modelu, który wybierzesz, nie zawsze będzie ono w standardzie. W kuchni zajrzyj pod lodówkę oraz wszystkie szafki. Sprawdź, czy nie ma tam żadnych przecieków i plam. Urządzenia typu kuchenka czy lodówka powinny mieć gaz, prąd, akumulator, tak by móc bez problemu przygotować sobie posiłki. 

Dodatkowe elementy wyposażenia

W kamperze spędza się większość czasu podczas podróży, dlatego wyposażenie nie może skrywać żadnych wad. Musi być również jak najbardziej dostosowane do potrzeb użytkownika. Ogrzewanie, lodówka, bojler i elektryka nie mogą być uszkodzone, ponieważ narazi to nas na duże dodatkowe koszty. A te moglibyśmy dołożyć do innego modelu kampera, na który myśleliśmy, że nas nie stać lub wydać już po części na podróż. Szczelność instalacji powinna stać w tym przypadku na pierwszym miejscu. Wszystkie takie sprzęty i mechanizmy trzeba dokładnie kilka razy sprawdzać, bo może się okazać, że np. markiza się nie otworzy już za drugim razem lub że ma dziurę w materiale. To już związane jest z wymianą całej markizy, a to z kosztami.

Od kogo kupić kampera?

Zakup własnego kampera to poważna decyzja. Jeśli nie zdecydujesz się na zakup nowego pojazdu z wypożyczalni kamperów, to drugą najlepszą decyzją, którą możesz podjąć, jest kupno go od kogoś, kto kocha karawaning. Taka osoba szczerze powie Ci, co było robione przy kamperze, co jest jeszcze do zrobienia i z czym w przyszłości może być ewentualny problem.