Czy warto wymieniać telefon co roku?

Czy warto wymieniać telefon co roku?

1 września 2021 1 przez kamilwrzos

Przeciętny człowiek średnio co dwa lata wymienia telefon komórkowy na nowe urządzenie. Dostrzega się jednak modę na wymianę telefonu co rok. Powody? Są różne. Stary telefon gorzej działa, jest porysowany, zwalnia i często w nieodpowiednich momentach się zawiesza. Jest to irytujące i sprawia, że właściciel marzy o wymianie na lepszy model. Jak to się mówi – każdy powód jest dobry. Do niedawna zakup nowego smartfona miał większe znaczenie. Czy w obecnych czasach wymiana telefonu co roku ma wciąż sens?

Powody, dla których wymieniamy telefony

Jak już wspomnieliśmy, byle powód potrafi zachęcić do wymiany. Czy aby na pewno powody, dla których ludzie decydują się na zakup nowego urządzenia, są na tyle poważne? Poznajmy kilka z nich.

– Urządzenie działa za wolno.

– Zainteresowanie nowszą technologią i wbudowanymi funkcjami.

– Zamiana systemu iOS na Android lub na odwrót.

– Za słaby aparat lub bateria.

– Chęć wypróbowania innej marki.

– Dotychczasowy telefon się popsuł (naprawa będzie droga) lub zalał.

– Aspekty wizualne.

Na siedem wymienionych wyżej przykładów, tylko 2 z nich można zaliczyć do kategorii powodów poważnych. Jest to zepsucie, które wymaga kosztownej lub często nieopłacalnej naprawy oraz przypadek, w którym urządzenie działa za wolno. Często przeszkadza to w funkcjonowaniu na co dzień, np. kiedy ktoś używa telefonu do pracy. Wymiana baterii jest kosztowna, dlatego wiele osób uznaje, że lepiej kupić nowe urządzenie niż bawić się w naprawę.

Kiedy warto wymieniać telefon co rok?

Rynek technologiczny jest już tak rozwinięty, że można śmiało stwierdzić, że minęły już czasy, kiedy coroczna wymiana telefonu ma sens. Dzisiaj lepiej wydać więcej, a dzięki temu rzadziej i cieszyć się dobrej jakości sprzętem, z którego można korzystać przez kilka lat.

Warto wymieniać smartfony co rok, jeśli:

– przerzucasz się z niższych parametrów na wyższe,

– zmiany w funkcjach są bardzo zauważalne,

– brakuje Ci ciągle pamięci w telefonie,

– masz braki w aktualizacjach.

Wyższe parametry

Zwykle ten punkt dotyczy przede wszystkim jakości wykonywanych zdjęć lub filmów. Prawdopodobnie po zakupie teraźniejszego modelu byłeś z tego zadowolony, ale wyszedł lepszy model, który znacząco podniósł te parametry i widać różnice w efektach. Nowe urządzenia oferują dużo lepsze aparaty i to jest kuszące. I nie mówimy tutaj o różnicy 5 Mpx. Wtedy warto zdecydować się na nowszy model. Na pewno nie tylko aparat będzie lepszy.

Lepsze funkcje

Funkcje to tylko dodatki, które są zbędne i da się bez nich funkcjonować, ale wszystko zależy od tego, do czego służy Ci telefon. 5G, składany ekran, wirtualne przyciski, miarka, pilot, poziomnica, pilot – dla każdego coś innego. Być może Twój dotychczasowy telefon nie miał tych funkcji, a są Ci w jakiś sposób potrzebne do pracy. W połączeniu z poprzednim i kolejnymi punktami to dobry argument na coroczną zmianę sprzętu.

Pamięć

Doskwiera Ci ciągły brak wolnego miejsca na smartfonie? Jeśli w Twoim telefonie jest slot na kartę pamięci, to problem rozwiązany – po prostu ją zakup i przenieś na nią pliki, które nie mieszczą się na urządzeniu. Pamiętaj, że aplikacje dalej będziesz trzymał pewnie na 8 GB wbudowanej pamięci masowej. Nowe smartfony raczej już nie posiadają opcji miejsca na kartę pamięci, dlatego, jeśli jest to Twój główny problem, to powinieneś pomyśleć nad zakupem nowego telefonu, który będzie miał więcej dostępnego miejsca.

Aktualizacje

Ważne, by smartfon posiadał aktualizacje systemu operacyjnego. Głównie chodzi tutaj o użytkowników Androida, ponieważ to od podejścia konkretnego producenta będzie zależało, czy smartfon dostanie świeże aktualizacje. Każdy producent działa na swoich zasadach. Flagowce po swoich premierach otrzymują najnowsze wersje systemu operacyjnego, późniejsze poprawki natomiast nie wprowadzają nowych funkcji, a poprawiają poziom bezpieczeństwa urządzenia. Jeżeli stare urządzenie jest na najnowszej wersji systemu, ale z poprawkami sprzed kilku miesięcy to warto rozważyć zakup nowego smartfona.

Podsumowanie

Jeśli nie utożsamiasz się z powyższymi punktami, to znak, że nie musisz wymieniać tak często telefonu, jak Ci się wydaje. Są przypadki, w których tej wymiany nie unikniesz i może się to zdarzyć nawet szybciej niż rok, ale w dzisiejszych czasach telefon spokojnie posłuży Ci od 2 do 4 lat. Wszystko zależy od tego, jak i do czego go używasz. Nie warto więc narażać swojego portfela na zbędne wydatki, zwłaszcza w sytuacji, w której nie możesz sobie na to pozwolić.