Czy da się powstrzymać łysienie?

Czy da się powstrzymać łysienie?

31 sierpnia 2021 0 przez kamilwrzos

Wypadanie włosów to całkowicie naturalny proces. Każdego dnia tracimy około 150 włosów, co nie powinno budzić żadnych obaw czy wątpliwości… Problem pojawia się wtedy, gdy włosy w okolicy skroni czy na czubku głowy zaczynają wypadać nam garściami. Czy da się powstrzymać łysienie i jak to skutecznie zrobić? Zobaczcie sami!

Wypadanie włosów u mężczyzn – gdzie leży przyczyna?

Zdrowe i gęste włosy to atrybut każdego prawdziwego gentlemana. Niestety nie wszyscy mamy to szczęście, a co za tym idzie, nadmierne łysienie może dotknąć znienacka niemal każdego z nas. Problem ten jest w głównej mierze uwarunkowany czynnikami genetycznymi. Niekiedy panowie dziedziczą po jednym z rodziców bujną czuprynę… lub zmagają się z rzadkimi i trudnymi do okiełznania włosami. Oczywiście genetyka to nie wszystko! Nasze codzienne nawyki, w tym właśnie brak aktywności fizycznej, słabo zbilansowana dieta, nieodpowiednia dawka snu czy stres mają bowiem znamienny wpływ na kondycję naszych włosów. Nie zawsze jednak czynniki te prowadzą do nadmiernego wypadania włosów, a samo łysienie może być sygnałem organizmu o zachodzących w nim nieprawidłowościach. Wówczas należy podjąć specjalistyczne kroki i skutecznie temu przeciwdziałać. Jak zatem powstrzymać łysienie i czy jest to w ogóle możliwe?

Badania profilaktyczne – o tym pamiętaj

Łysienie łysieniu nierówne! Wyróżniamy bowiem trzy główne rodzaje łysienia – androgenowe, telogenowe oraz plackowate. Zaburzenia te mogą objawiać się na różnorakie sposoby, tym samym wymagają podjęcia specjalistycznych środków. O ile łysienie może być oczywiście związane z brakiem dbałości o włosy, niekiedy jest ono źródłem poważnych schorzeń. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak wykonać podstawowe badania laboratoryjne. Zwykle zalecane jest mikrobiologiczne badanie skóry głowy w celu wykluczenia stanu zapalnego oraz określenie stężenia hormonów tarczycy, hormonów androgenowych czy poziomu testosteronu w organizmie. Bez tego ani rusz! Zdrowy organizm jest gwarancją dobrego samopoczucia… i wyglądu.

Pielęgnacja włosów i skóry głowy

Znalezienie źródła problemu to kwestia kluczowa! W innym razie nasze działania mogą nie przynieść pożądanych efektów, a walka z łysieniem stanie się żmudna i męcząca. Niekiedy jednak to właśnie nasze błędy pielęgnacyjne sprawiają, iż z czasem zaczynamy zmagać się z nadmiernym wypadaniem włosów. Wielu mężczyzn niestety wciąż nie przykłada należytej uwagi do pielęgnacji, co przekłada się na kondycję ich włosów. Jeżeli na co dzień stosujecie pomady do włosów lub innego rodzaju kosmetyki do stylizacji, pamiętajcie o codziennym odżywianiu włosów. Produkty stylizacyjne stosowane w nieodpowiedni sposób mogą obciążyć włoski i doprowadzić do nadmiernego ich wypadania. Z pomocą przyjdą również olejki na bazie naturalnych składników. Olej jojoba czy olejek z czarnuszki zrobią całą robotę! Nie zapomnijcie także o codziennym masażu skóry głowy…

Tutaj – https://uzbira.pl/kategoria/golenie – znajdziecie profesjonalne produkty do pielęgnacji włosów, a także kosmetyki do stylizacji męskiego zarostu.

Walka z łysieniem – co jeszcze możecie zrobić?

Gdy naturalne sposoby zawiodą, podjęcie nieco bardziej wymagających kroków może okazać się koniecznością. Skuteczną metodą na walkę z łysieniem jest tzw. mezoterapia igłowa polegająca na wprowadzeniu pod skórę niewielkiej dawki specjalnego preparatu. Odpowiednio podany ma za zadanie odbudować zniszczone cebulki włosów, odżywić je i pobudzić do wzrostu. Mezoterapia igłowa głowy działa podobnie do karboksyterapii. Zabieg ten może stanowić uzupełnienie powyższej metody, co więcej – pozwala nam uzyskać pożądany efekt w krótkim czasie. Karboksyterapia stymuluje włosy, pobudzając jednocześnie krążenie skóry głowy. Zabiegi tego rodzaju nie są inwazyjne, tym samym ryzyko wystąpienia powikłań jest naprawdę niskie. Co ciekawe, osoby zmagające się z łysieniem coraz częściej decydują się na przeszczep włosów. Tutaj jednak musimy liczyć się z wysokimi kosztami leczenia!

Łysienie stanowi dość wstydliwy problem, który z roku na rok dotyka coraz większy odsetek mężczyzn również w młodym wieku. Można temu jednak skutecznie przeciwdziałać. Niekiedy konieczne może być podjęcie specjalistycznych środków, w innym przypadku wystarczą domowe sposoby. Jeżeli zauważycie, iż problem wypadania włosów ulega stopniowemu nasileniu – nie zwlekajcie!