Dlaczego twój kot potrzebuje drapaka

Dlaczego twój kot potrzebuje drapaka

15 kwietnia 2021 0 przez kamilwrzos

Większość z nas uwielbia zwierzęta, jednak zdarzają się nieprzyjemne sytuacje, kiedy nasz kochany kotek zniszczy kolejny mebel w domu. Drapanie to naturalny instynkt tego małego drapieżcy, dlatego tak ważne jest zaspokajanie jego potrzeb. Jeśli twój kot nie ma możliwości ostrzenia pazurków na świeżym powietrzu, to przeczytaj, dlaczego potrzebuje dobrego drapaka.

Dlaczego koty drapią?

W każdym kocie drzemie naturalny instynkt łowcy. Pazury są ich najważniejszym narzędziem. Bez ostro zakończonych szponów nie umiałyby się obronić w sytuacji zagrożenia ze strony innego osobnika. Utrudniłoby im to także upolowanie ofiary. To nie wszystkie powody, dla których kot drapie. Wiadomo, że ten gatunek sam potrafi zadbać o swoją czystość, dlatego podczas oczyszczania futra, nie zapomina o pazurach. Kot szarpiąc różne szorstkie powierzchne, niezależnie czy to pień drzewa, czy kanapa, usuwa martwą łuskę pazurów. Dzięki nim jest w stanie się wspinać oraz skakać. Mało kto wie, że koty drapią, żeby oznaczyć swój teren. Na spodnich częściach łapek znajdują się feromony, które informują inne zwierzęta o obecności kota w tym miejscu. Dla wielu kotów, zwłaszcza tych, które spędzają większość czasu w domu, to idealna zabawa. Oprócz popychania łapką niewielkich przedmiotów albo gonitwy za sznurkiem, koty, dla odmiany, lubią sobie coś podrapać. Aby uniknąć zniszczenia mebli, właściciel powinien kupić drapak dla swojego pupila. Najlepsze drapaki dla kotów znajdziesz na https://cotec.pet/.

Dlaczego kot potrzebuje drapaka?

Niektóre koty nie potrzebują drapaka, ponieważ nie zauważamy u nich chęci drapania albo przebywają wystarczająco długo na świeżym powietrz i ścierają pazury na korze drzew lub pobliskich płotach. Drapaka wymagają szczególnie koty, które nie mają możliwości opuszczenia mieszkania. Dzięki jego obecności w pomieszczeniu, będą wiedziały, gdzie zaspokoić swoje wewnętrzne instynkty. Drapaki dla kotów spełniają także inne funkcje. Dla wielu kotów staje się on ulubionym miejscem do spania albo zabawy. Często po przebudzeniu koty wyginają się i wbijają pazury w podłoże, gimnastykując się. Wtedy drapak będzie idealnym akcesorium w kocim niezbędniku.

Jaki drapak dla kota wybrać?

Przede wszystkim drapak powinien być dopasowany do wielkości i zachowania kota. Zapewnisz mu bezpieczeństwo, wybierając stabilny sprzęt, który nie przewróci się podczas wskakiwania lub zeskakiwania z niego. Odpowiedni drapak powinien być wyższy niż długość twojego futrzastego przyjaciela, kiedy rozciągnie łapki. Najlepiej sprawdzają się drapaki, których powierzchnia do ścierania ustawiona jest pod różnymi kątami. Wtedy kot w pełni wykorzysta jego potencjał. Koty często drapią dywany, dlatego warto zastanowić się  nad kupnem specjalnych mat albo drewnianych pieńków, które zastąpią mu element wystroju wnętrza. Twój pupil z pewnością ucieszyłby się na widok wielopiętrowego drapaka, który pełniłby wiele funkcji. Oprócz ostrzenia pazurów, kot mógłby tam spać, obserwować teren oraz bawić się. Teraz wszystko zależy od wielkości twojego mieszkania i budżetu, jaki możesz przeznaczyć na taki wydatek. Ale czego się nie robi dla swojego kota.

Co zrobić, gdy kot nie korzysta z drapaka?

Kiedy drapak znajduje się już w domu, problem drapania mebli powinien zniknąć. Ale co zrobić, gdy tak nie jest? Być może twój kot nie jest przekonany do nowego elementu i boi się go eksplorować. W przypadku, kiedy nadal drapie meble a nie drapak, możesz spróbować przestawić go w miejsce, w którym twój kot lubi przebywać. Spryskaj meble specjalnym preparatem, który jest bezpieczny dla zwierząt, ale odstraszy je od kontaktu z nimi. Drapak także możesz pokryć zapachem przyjemnym dla kota, na przykład kocimiętką. Może to zachęci pupila do korzystania z drapaka.

Każdy kotek uwielbia drapać. Pazury to jedna z ważniejszych części ciała tych zwierząt, dzięki którym mogą się wspinać lub bronić. Jednak pierwotne instynkty mogą przynieść szkody w twoim mieszkaniu. Jednak jest na to rozwiązanie, wystarczy postawić w domu drapak, a problem zniknie.