Rodzaje klimatyzatorów – co powinieneś wiedzieć

Rodzaje klimatyzatorów – co powinieneś wiedzieć

14 kwietnia 2021 0 przez kamilwrzos

Posiadanie klimatyzacji w domu to doskonałe rozwiązanie na upalne, letnie dni i wieczory. Niegdyś była kojarzona z luksusem i bogactwem, a teraz może mieć ją każdy. Nie musisz zadowalać się wiatrakiem, który działa tylko punktowo. Na rynku jest wiele rodzajów klimatyzatorów z różnych półek cenowych, że na pewno znajdziesz coś dla siebie. Przeczytaj, co powinieneś wiedzieć przed wyborem tego odpowiedniego klimatyzatora.

Co musisz wiedzieć o klimatyzatorach?

W sklepach dostępnych jest wiele różnych typów i rodzajów klimatyzatorów. W zależności od tego, jaką ma pełnić funkcję, możesz zdecydować się na sprzęt, który tylko ochładza powietrze albo na taki, który dodatkowo będzie ogrzewał pomieszczenia. Niektóre klimatyzatory potrafią osuszać lub regulować wilgotność, co ochroni twoje ściany przed powstawaniem pleśni czy grzybów na ich powierzchni. Nowoczesne klimatyzatory regulują pracę, dostosowując intensywność do warunków panujących na zewnątrz. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem takiego urządzenia, zapoznaj się z bogatą ofertą sklepu http://chlodniej.com.pl/.

Klimatyzator typu split

Ten rodzaj klimatyzatora jest popularną i często kupowaną opcją wśród klientów. Składa się z dwóch elementów – jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Jedna z nich wytwarza parę, a druga ją skrapla. Najczęściej klimatyzatory split montuje się na ścianie w odległości około 30 centymetrów od sufitu. Występują także takie, które można umieścić w podłodze. Dla przeciętnego użytkownika największą zaletą jest duża wydajność oraz cicha praca sprzętu. Jest on także niewielkich rozmiarów, dlatego nie trzeba przeznaczać dla niego dużo miejsca. Po uzyskaniu wymaganej zgody, możesz zainstalować ten klimatyzator w mieszkaniu.

Klimatyzator multisplit

Podstawową różnicą pomiędzy klimatyzatorem split i multisplit jest to, że drugi typ może regulować temperaturę powietrza w kilku pomieszczeniach jednocześnie. Do jednostki zewnętrznej podłączonych jest kilka jednostek wewnętrznych, dzięki którym system nadaje się do obsłużenia wielu miejsc w domu.

Klimatyzator przenośny

To rodzaj klimatyzatora jednoczęściowego, w którym część parująca i skraplająca znajdują się w jednym miejscu. Nie ma konieczności montażu, ponieważ przystosowany jest do przenoszenia go, w miejsce, które ma zostać ochłodzone. Spełniają dobrze swoje zadanie, ale mogą odstraszać pewnymi cechami. Do ich największych wad zalicza się duży rozmiar, a co za tym idzie, zajmują dużo miejsca w mieszkaniu. Innym minusem jest stosunkowo głośna praca, kiedy klimatyzator jest w użyciu.

Klimatyzator kasetonowy

Ten typ klimatyzatorów montuje się głównie w biurach albo salach konferencyjnych. Instaluje się go w konstrukcji podwieszanego sufitu, na całej jego powierzchni. Klimatyzator kasetonowy równomiernie rozprowadza powietrze, dlatego w całym pomieszczeniu panuje ta sama temperatura.

Klimatyzator kanałowy

Z takiego urządzenia powietrze rozprowadzane jest za pomocą kilku kanałów jednocześnie do wielu pomieszczeń. Utrzymuje stałe parametry powietrza w każdym z ochładzanych wnętrz, bez konieczności manualnej regulacji danych. Pozwala na równomierne i dokładne rozprzestrzenienie powietrza o jednakowej temperaturze.

Klimatyzator okienny

Jest to najstarszy typ klimatyzatora, od którego powoli się odchodzi. Jednostka skraplająca oraz parująca znajduje się w tej samej obudowie. Montaż polega na umieszczeniu jednej części w oknie lub ścianie, natomiast drugiej na zewnątrz budynku. Nie poleca się już korzystania z tego typu urządzeń, ponieważ nie wyglądają estetycznie, a przy tym głośno pracują.

Sezon letni zbliża się wielkimi krokami. Warto zadbać o odpowiednią temperaturę w te gorące dni. Wiesz już, jakie są rodzaje klimatyzatorów, to teraz wystarczy wybrać ten najlepszy dla twojego domu.