Jak zrobić animację poklatkową?

Jak zrobić animację poklatkową?

7 stycznia 2021 1 przez kamilwrzos

Animacje poklatkowe z dnia na dzień zdobywają coraz większą popularność. Branża e-commerce zaskakuje na każdym kroku, tym samym wręcz zachęca do wykorzystywania tak nietuzinkowych rozwiązań. Czym są animacje poklatkowe? Jak je zrobić samemu? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule!

Czym jest animacja poklatkowa?

Technika ta z całą pewnością nie jest wam obca! Skąd możecie ją kojarzyć? Oczywiście z animowanych produkcji Disneya i nie tylko. Animacja poklatkowa, znana również jako animacja slow motion polega na utworzeniu filmu złożonego z klatek. Wykonanie wielu ekspozycji danej sceny z delikatnym przesunięciem każdego pojedynczego ujęcia zostało jednak opracowane tak, aby zachować płynność i ciągłość. Po złożeniu całej sekwencji zdjęć powstanie ciekawy obraz dający wrażenie ruchu…

Produkcja filmów reklamowych a animacje slow motion

Choć zaawansowane technologie wykorzystywane do produkcji video dominują, wciąż możemy spotkać się z zastosowaniem animacji tego rodzaju w wielu różnorakich branżach. Wykorzystanie animacji poklatkowej jest coraz częściej występującym zjawiskiem w reklamie oraz komunikacji marketingowej. Branża reklamowa cieszy się swoimi własnymi prawami, a nam nie pozostaje nic innego, jak wykorzystać dane nam możliwości. Co ciekawe, wykonanie animacji poklatkowej nie powinno stanowić problemu. Możesz wykonać ją samodzielnie bez pomocy fachowców nawet w domowym zaciszu. Wystarczy ciekawy pomysł, trochę czasu… i telefon z dobrym aparatem.

Jeśli natomiast tworzenie materiałów video nie jest twoją pasją, koniecznie zajrzyj na stronę – https://flipside.pl/filmy-reklamowe/. Wrocławska firma Flipiside to odpowiedź na twoje potrzeby! Od lat zajmuje się tworzeniem profesjonalnych materiałów video, tj. filmy produktowe, filmy reklamowe czy vlogi firmowe, które sprawdzą się idealnie bez względu na charakter branży.

Przygotowania do ujęć

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek działanie, zastanów się, co tak naprawdę chcesz przekazać widzom i jaki jest twój główny cel. Stworzenie scenariusza nie tylko pomoże ci w przygotowaniu materiałów, a także w wykonaniu sekwencji zdjęć. Na podstawie opracowanego planu wstępnego ułatwisz sobie dalsze czynności. Przygotuj stanowisko pracy, zadbaj o ustawienia aparatu i działaj!

Jak zrobić animację poklatkową?

Aby uzyskać satysfakcjonujący efekt, nasz sprzęt musi być unieruchomiony przez całe ujęcie. Bez obaw o wysokie koszty, wystarczy zainwestować w klasyczny statyw lub posłużyć się tradycyjnym aparatem i ustawić go w stabilnym miejscu. Animacja poklatkowa powinna zachować ciągłość, dlatego też poruszanie obiektywem nie jest wskazane. Przygotuj potrzebne do stworzenia animacji materiały, ustaw je… i rozpocznij robienie zdjęć. Przesuwaj przedmioty, dodawaj nowe, odejmuj zbędne obiekty, testuj i po każdej nawet najmniejszej zmianie rób zdjęcie. Im mniejsza odległość przesunięcia obiektów, tym bardziej płynny ruch uzyskamy. Warto jednak zachować rozsądek, by nadmiernie nie spowolnić obrazu.

Montaż animacji poklatkowej

Jak się za niego zabrać? Istnieje kilka sposobów… i wiele zależy od sprzętu, na jakim pracujesz. Utworzoną serię zdjęć możesz importować do specjalnego programu do montażu filmów i to właśnie tam złożyć je w całość, dodać efekty dźwiękowe czy napisy. Nowoczesne aparaty fotograficzne zwykle dają nam o wiele więcej możliwości aniżeli zwykły smartphone. Możesz zakupić specjalną aplikację do aparatu „stop motion” lub zainstalować ją na telefon. Pozwoli ona na intuicyjne stworzenie animacji poklatkowej oraz wyeksportowanie jej na wybrane urządzenie. Przy montażu pamiętaj, iż na jedną sekundę powinno przypadać około 8-10 zdjęć.

Czy warto tworzyć animacje slow motion?

Za sprawą social mediów animacje poklatkowe zdobyły dużą popularność. Wykonanie ich jest stosunkowo tanie, a może przynieść niesamowite efekty. Choć zwykle sięgamy po bardziej nowoczesne rozwiązania, materiał tego typu z całą pewnością zaintryguje widzów i przyciągnie ich na dłużej. Przygotuj rekwizyty, dostosuj parametry aparatu, zadbaj o doskonałe oświetlenie i nie martw się o nic więcej! W przypadku animacji poklatkowych liczy się ciekawy pomysł, dobry montaż i odrobina cierpliwości.