Osuszanie ścian podczerwienią – czy warto?

Osuszanie ścian podczerwienią – czy warto?

29 stycznia 2021 0 przez kamilwrzos

Awarie w mieszkaniu do rzadkich nie należą. Problemy z wentylacją, zalanie przez sąsiada, nadmierna wilgotność powietrza… Koszty naprawy są stosunkowo wysokie, a zwalczanie powstałych dotąd szkód wymaga pomocy fachowca i obrania odpowiedniej metody osuszania powierzchni. W tym artykule skupimy się na osuszaniu ścian podczerwienią. Co musisz o tym wiedzieć? Na, co zwrócić uwagę? Czy warto skorzystać z tego oto rozwiązania?

Promieniowanie podczerwone – zastosowanie

Niekonwencjonalne metody wykorzystywania promieniowania podczerwonego w codziennym życiu spotkały się z dużą aprobatą. Aspekt zdrowotny, niskie koszty eksploatacji, brak inwazyjności… Szereg rozwiązań i możliwości sprawiły, że nowoczesne technologie są coraz chętniej wykorzystywane do ogrzewania powierzchni czy likwidowania problemu wilgoci. Niezależnie od obranej techniki, podczerwień zagościła u nas na stałe.

Firma Ogrzej, którą znajdziesz tutaj – https://ogrzej.com.pl/category/promienniki-ciepla-w-podczerwieni-lampy-grzewcze-nagrzewnice, od wielu lat specjalizuje się w wykorzystywaniu podczerwieni do ogrzewania powierzchni. Fachowe podejście i wieloletnie doświadczenie to odpowiedź na twoje potrzeby. Sprawdź koniecznie i zadbaj o swój własny komfort!

Na czym polega osuszanie ścian podczerwienią?

Wykorzystanie promieniowania podczerwonego do osuszania polega na ogrzaniu falami podczerwonymi ścian i murów do temperatury 60°C. Fale wspomagają proces uwolnienia wilgoci, zabezpieczając przy tym powierzchnię przed grzybami i pleśnią. Metoda sztucznego, innymi słowy wymuszonego ogrzewania jest szybka, a przede wszystkim w pełni bezpieczna. Wytworzone fale ogrzeją zawilgoconą powierzchnię, a ty pozbędziesz się problemu raz na zawsze!

Kiedy można zastosować metodę?

Metoda osuszania sztucznego zwykle wykorzystywana jest w nowym budownictwie oraz przy dużych powierzchniach. Niemniej znalazła również szerokie zastosowanie w przypadku miejsc trudnodostępnych czy wymagających nagłej naprawy. Osuszanie jest wykonywane przy użyciu specjalnych paneli promienników podczerwieni i osuszacza kondensacyjnego. Emitowane wówczas fale ogrzewają mury, a zebrana wewnątrz ścian wilgoć zaczyna się przemieszczać w kierunku ogrzewanej powierzchni. Tym oto sposobem dochodzi do całkowitego osuszenia ścian czy usunięcia szkód powodziowych.

Zalety

Główną korzyścią płynącą z wykorzystania podczerwieni do osuszania ścian jest szybkość i efektywność działania. Metoda sprawdzi się zatem idealnie, gdy zależy nam na czasie, a zaistniałe szkody nie są możliwe do usunięcia w tradycyjny sposób. Co więcej, proces osuszania jest wspierany przez dotychczasowy system grzewczy, a łagodne działanie nie narusza struktury muru.

Wady

Bezgłośna i nieinwazyjna metoda osuszania ścian nie jest oczywiście pozbawiona wad. W przypadku powierzchni o maksymalnie wysokim stopniu zawilgocenia, osuszanie sztuczne się nie sprawdzi. Wówczas jedynym słusznym rozwiązaniem jest skucie tynku bądź przeciwdziałanie i zwalczanie powstałych szkód. Jeśli doszło do przeciekania, należy najpierw usunąć źródło problemu, jeszcze zanim podejmiemy się naprawy szkód.

Jaką metodę wybrać?

Metod i rozwiązań bezinwazyjnego osuszania ścian jest wiele. Wietrzenie naturalne, wietrzenie z termicznym wspomaganiem, wietrzenie sztuczne… Czynnikiem kluczowym przy wyborze konkretnej metody osuszania jest intensywność zawilgocenia oraz wielkość powierzchni. Pomimo szeregu korzyści, osuszanie podczerwienią nie zawsze będzie skuteczne. Niemniej nieinwazyjne osuszanie ścian podczerwienią obniża koszty wykonania, tym samym pozwoli nam zachować czystość i porządek. Dostosuj obraną technikę indywidualnie do własnych potrzeb i ciesz się niesamowitym komfortem!