Skóra mężczyzny – jak o nią zadbać?

Skóra mężczyzny – jak o nią zadbać?

17 kwietnia 2017 0 przez Kamil Wrzos

Niektórym mężczyznom wydaje się, że ich płeć pozwala im na to, aby o siebie nie dbać. Nie dbają o higienę ani stan swojego ciała. No cóż, mimo że kobietą nie jesteś to powinieneś o siebie dbać, co najwyżej tyle o tym nie mówić co kobiety. Płeć Ciebie nie zwalnia z obowiązku dbania o swoje ciało, w tym o stan swojej skóry. Skóra mężczyzny jest inna niż skóra kobiety, jak więc powinieneś o nią dbać?

Męska skóra różni się od skóry kobiety, jest grubsza oraz posiada więcej włosów czy gruczołów łojowych. Wolniej tworzą się na niej zmarszczki oraz jest mnie podatna na uszkodzenia.

Zmarszczki

Mimo że tworzą się wolniej niż na kobiecej skórze to i tak są nieuniknione, mają na to wpływ naturalne procesy starzenia, ale także nawodnienie skóry. Dlatego używaj kremów nawilżających i nie przesadzaj z opalaniem skóry. Szukaj kremów z zawartością retinolu, kwasów hydroksylowych i koenzymu Q10.

Łysienie

Męskie łysienie jest związane z produkcją testosteronu, jeśli ktoś w Twojej rodzinie w linii męskiej był łysy, to Ty prawdopodobnie również będziesz. Preparaty o potwierdzonej skuteczności to te zawierające finasteryd i minoxidil.

Łupież

Łupież jest dolegliwością bardzo nieestetyczną i z powodu większej zawartości łoju w skórze, częściej występuje u mężczyzn. Jest wiele znanych sposobów na walkę z łupieżem, chociażby szampon z zawartością ketokonazolu.

Nadmierne pocenie

Pocić najzwyczajniej się należy, jest to naturalny objaw termoregulacji organizmu. Niektórzy jednak pocą się nadmiernie, co może być chociażby objawem nadczynności tarczycy.

Trądzik

Trądzik to nie tylko problem nastolatków. Zrogowaciały naskórek zatyka ujście gruczołu łojowego, przez co w zakorkowanym mieszku włosowym pojawiają się bakterie oraz stan zapalny. Nie wolno wyciskać wyprysków brudnymi rękami. Twarz należy dokładnie oczyszczać, a w razie większych problemów wybrać się do dermatologa.

Jeśli chodzi o odpowiednią higienę należy pamiętać, aby nie golić się tępymi maszynkami, a po każdym goleniu maszynkę dokładnie czyścić. Jeśli chodzi o mycie to powinniśmy wybierać płyny o pH 5.5, skóra naturalnie ma kwaśny odczyn, co chroni ją przed działaniem bakterii. Dodatkowo warto myć się letnią wodą, która nie spłukuje warstwy ochronnej skóry.