Męska koszula – jak ją wybrać?

Męska koszula – jak ją wybrać?

23 kwietnia 2017 0 przez Kamil Wrzos

Istnieje kilka czynników, które składają się na koszulę idealną, jest to oczywiście jej wygląd, ale nie tylko, bo również sposób szycia, materiał, a także jej przeznaczenie. Z pewnością nie jest tak, że koszulę możemy kupować dowolnie i nosić dowolnie, takie zachowanie nie jest mile widziane. Jak zatem wybierać koszulę?

Rozmiar koszuli

Rozmiar, tu powinieneś zwracać uwagę na rozmiar samej koszuli, jak i rozmiar jej kołnierzyka. Kołnierzyk powinien przylegać do szyi, z tym że oczywiście nie w taki sposób, abyśmy się w niej udusili, po jego zapięciu musi pozostać miejsce na to, aby włożyć palec lub dwa między szyję a koszulę.

Koszule lepszej jakości, nie mają zaszytych usztywniaczy kołnierzyka, a tzw. fiszbiny, najczęściej wykonane z twardszego plastiku, które możemy włożyć od wewnętrznej strony kołnierzyka. Fiszbiny powinno wyjmować się przed każdym praniem.

Ze względu na różne rozmiary w zależności od sklepu, koszulę dobieraj zaglądając do tabeli rozmiarów. Elegancka koszula powinna być odpowiednio długa tak, aby przy poruszaniu się nie wychodziła ze spodni.

Krój koszuli

Nie można zapominać o kroju, gdyż każdy z nich pasuje do innej sylwetki. W każdym ze sklepów nazewnictwo kroju bywa inne, jednak można wyróżnić trzy podstawowe typy.

Custom fit – standardowy krój, pasujący do każdego typu sylwetki, przez co tak naprawdę nie pasuje nikomu.

Regular fit – krój koszuli bez wcięcia w talii, dobra dla tych, którzy posiadają regularną budowę ciała, a także grubszym panom.

Slim fit – krój dla panów szczupłych lub o atletycznej budowie ciała.

Większość marek posiada zazwyczaj większą ilość krojów.

Mankiety

Istotne przy wyborze koszuli są mankiety. W koszulach na spotkania biznesowe albo casualowych mogą być to zwyczajne mankiety na guziki. W przypadku bardzo ważnych okazji formalnych lepiej widziane są podwójne mankiety na spinki. Występują również mankiety pojedyncze na spinki, które zakłada się jedynie do fraka.

Materiał

Bawełna jest najlepszym materiałem na koszule, mniej formalne, letnie koszule mogą być także wykonane z lnu. Najbardziej kunsztowne koszule wykonane są z bawełny egipskiej, sea island lub pin point, a także jedwabiu. Warto zwrócić uwagę na gramaturę materiału, która w najlepszych jakościowo koszulach przekracza 200 g/m2.