Co zawsze musisz mieć w swojej apteczce?
30 sierpnia 2021Wypadki chodzą po ludziach, a o drobne otarcia czy skaleczenia w trakcie wykonywania codziennych czynności wcale nie tak trudno… Wówczas konieczne może okazać się skorzystanie z domowej apteczki. Jak zatem prawidłowo skompletować apteczkę pierwszej pomocy i czego nie powinno w niej zabraknąć? Sprawdzamy!
Domowa apteczka pierwszej pomocy – czy to konieczne?
Skompletowanie domowej apteczki to absolutna konieczność! Niefortunnych sytuacji nikt z nas przecież nie przewidzi, a dostęp do podstawowych artykułów medycznych może okazać się naprawdę pomocny. Niekiedy wystarczy jeden nieostrożny ruch i skaleczenie gotowe… Warto bowiem zaopatrzyć się w apteczkę, w której znajdą się nie tylko artykuły przydatne w trakcie udzielania pierwszej pomocy, a także środki łagodzące ból czy objawy przeziębienia. Poznajcie zatem 6 kluczowych elementów, które muszą koniecznie się w niej znaleźć. Oto one!
Leki przeciwbólowe
Zacznijmy może od podstawowego elementu każdej apteczki domowej. Mowa tutaj oczywiście o lekach przeciwbólowych, które z pewnością niejednokrotnie stanowiły jedyną deskę ratunku w dość niespodziewanych sytuacjach… Zadbajcie też o dostęp do leków przeciwbólowych w syropie. Najmłodsi zwykle mają trudności z połykaniem tabletek, a syrop o smaku owoców leśnych to doskonały wybór. Nie zapomnijcie również o lekach przeciwgorączkowych oraz łagodzących objawy grypy bądź przeziębienia. Sezon jesienno-zimowy nadchodzi wielkimi krokami, a leki tego typu mogą się przydać!
Materiały opatrunkowe
Kompresy gazowe, plastry wodoodporne, plastry z opatrunkiem, opaski uciskowe, bandaże elastyczne, przylepce… to jedne z wielu akcesoriów medycznych, których nie powinno zabraknąć w waszych domowych apteczkach. Materiały opatrunkowe bez wątpienia przydadzą się na co dzień, co więcej – warto mieć je zawsze przy sobie. Komplet plasterków uchroni was przed uciążliwym otarciem stopy, a wy nie będziecie zmuszeni do poszukiwań najbliższej apteki.
Tutaj – https://eplaster.pl/ – możecie zaopatrzyć swoją apteczkę domową w wysokiej jakości akcesoria medyczne, w tym właśnie materiały opatrunkowe.
Preparaty do dezynfekcji ran
Skoro już mowa o materiałach opatrunkowych… nie sposób nie wspomnieć o środkach do dezynfekcji. I choć jeszcze do niedawna to właśnie spirytus salicylowy i woda utleniona były zalecane do oczyszczania ran, czasy te na całe szczęście szybko przeminęły. Zaopatrzcie się zatem w specjalistyczny spray do odkażania świeżych ran, który nie tylko złagodzi ból i oczyści ranę, a także przyspieszy cały proces gojenia.
Preparaty miejscowe
Stłuczenia i obrzęki mogą przydarzyć się każdemu z nas, zwłaszcza jeżeli aktywny tryb życia to nasza codzienność. Co za tym idzie? W apteczce domowej nie powinno zabraknąć miejscowych preparatów medycznych, które zniwelują obrzęk oraz stan zapalny.
Leki przeciwbiegunkowe
Problemy żołądkowo-jelitowe to nic przyjemnego! Domowa apteczka pierwszej pomocy powinna zawierać m.in. tabletki na niestrawność, leki przeciwbiegunkowe czy środki na zgagę i zaparcia. Zadbajcie również, by w apteczce pojawił się preparat o działaniu nawadniającym, który w razie konieczności uzupełni niedobory elektrolitów.
Domowa apteczka – o tym pamiętaj
Leki przeciwbólowe czy materiały opatrunkowe to oczywiście nie wszystko! Kompletując domową apteczkę, upewnijcie się, czy jesteście w posiadaniu sprzętu medycznego. Nie mamy tutaj oczywiście na myśli specjalistycznych urządzeń, a raczej… termometr, ciśnieniomierz czy inhalator. One również powinny znaleźć się w waszym posiadaniu!
Apteczka domowa – gdzie ją przechowywać?
Przechowywanie apteczki w odpowiednim miejscu to kluczowa kwestia, o czym nieustannie zapominamy. Choć materiały opatrunkowe możemy przechowywać niemal wszędzie, w przypadku co poniektórych leków sytuacja wygląda nieco inaczej… Apteczkę domową najlepiej jest umieścić w chłodnym i suchym miejscu. Łazienka czy kuchnia z pewnością nie zdadzą egzaminu. Pamiętajcie także, aby trzymać ją z dala od dzieci tak, aby nie miały do niej dostępu. Niby oczywiste, a jednak!