Jak prowadzić kampera – o czym należy pamiętać?

Jak prowadzić kampera – o czym należy pamiętać?

29 czerwca 2021 0 przez kamilwrzos

Chcesz przeżyć niesamowitą przygodę, lecz obawiasz się jazdy kamperem? A może… już wynająłeś kamper na nadchodzący wyjazd? To bez znaczenia! Dla świeżaków w caravaningowym świecie przygotowaliśmy krótki poradnik dotyczący prowadzenia pojazdów kempingowych. Kto może prowadzić kampery i jak bezpiecznie to zrobić? Odpowiadamy!

Wynajem kamperów – dla kogo?

Caravaning pokochali podróżnicy na całym świecie, a my… doskonale wiemy dlaczego! Niemniej jednak pierwsza podróż potrafi być naprawdę stresująca… Gabaryty pojazdu znacznie przekraczają wymiary samochodu osobowego, co więcej – wymagane jest zachowanie szczególnej ostrożności. Stąd też wielu turystów decyduje się na wynajem kampera. Czy rozwiązanie to jest opłacalne?

Wszystko zależy od punktu widzenia. I choć zakup pojazdu kempingowego na własność, niesie ze sobą wiele korzyści – koszty związane z utrzymaniem kampera mogą znacząco przewyższyć nasze wyobrażenia. Wynajem kamperów to bowiem doskonały wybór dla osób żądnych niesamowitych wrażeń, które dopiero rozpoczynają przygodę z caravaningiem. Wynajmując kamper, uzyskasz możliwość sprawdzenia, czy tego typu forma podróżowania jest dla ciebie… W dodatku koszty wynajmu ulegają podziałowi na wszystkich podróżników, a konieczność przechowywania kampera pod zadaszeniem nie będzie cię dotyczyć…

Gdzie możesz wynająć luksusowe kampery? Wrocławska wypożyczalnia kamperów – https://kampery-klf24.pl/ – to odpowiedź na twoje potrzeby. Luksusowe domy na kołach zawiozą cię wszędzie, gdzie tylko zapragniesz. Nie przedłużając… Jak prowadzić kampery?

Prowadzenie kampera – czy to trudne?

I tak, i nie! Kampery należą do grupy pojazdów osobowych, a co za tym idzie, prowadzenie ich nie powinno sprawić większych trudności. Duże znaczenie ma też posiadane doświadczenie za kółkiem. Młodzi kierowcy często nie czują się pewnie za kierownicą… Samochód kempingowy prowadzi się jednak nieco inaczej. Gabaryty pojazdu niekiedy utrudniają wykonywanie poszczególnych manewrów.

Przy wyprzedzaniu, pokonywaniu zakrętu czy zmianie pasa ruchu warto bowiem zachować szczególną ostrożność. Co więcej, należy koniecznie zwrócić uwagę na tunele, mosty oraz przede wszystkim wąskie uliczki. Kampery ich nie lubią, a ryzyko zahaczenia pojazdem o przeszkodę na drodze czy braku możliwości przejazdu jest naprawdę wysokie! Niekiedy konieczna będzie też całkowita zmiana trasy związana z dodatkowymi ograniczeniami czy wysokimi opłatami drogowymi.

Jazda kamperem – o czym jeszcze pamiętać?

Bezpieczeństwo na drodze to podstawa! Podróżując kamperem, jesteś odpowiedzialny również za wszystkich pasażerów. Warunki drogowe niekiedy pozostawiają wiele do życzenia, w związku z czym należy stosować się do obowiązujących przepisów drogowych. Kampery to pojazdy o wiele wyższe, szersze, dłuższe, a przede wszystkim cięższe od samochodów osobowych, co w dużym stopniu przekłada się na czas hamowania pojazdu. Zachowaj szczególną ostrożność na mokrej nawierzchni. Warto również zapamiętać wymiary prowadzonego pojazdu, gdyż uchroni cię to przed nieprzyjemną sytuacją na drodze oraz zapoznać się z obowiązującymi ograniczeniami prędkości.

Kto może prowadzić kampery?

Dopuszczalna Masa Całkowita to kluczowy parametr, który należy wziąć pod uwagę przy wynajmie pojazdu kempingowego. Kampery o DMC niższej lub równej 3500 kg mogą prowadzić osoby posiadające prawo jazdy kategorii B. W przypadku kamperów o gabarycie większym 3500 kg, lecz mniejszym niż 7500 kg wymagane jest prawo jazdy C1 lub C. Kategoria C uprawnia nas także do prowadzenia kamperów o DMC wyższej niż 7500 kg. Znaczna większość dostępnych na polskim rynku kamperów nie przekracza jednak tej wartości.

Decydując się na wynajem kampera o konkretnym gabarycie, z pewnością twoje uprawnienia zostaną zweryfikowane. Niektóre wypożyczalnie kamperów wymagają niekiedy przekroczenia określonego przez nich pułapu wiekowego. Przed wyborem pojazdu zapoznaj się dokładnie z regulaminem i sprawdź, czy aby na pewno spełniasz te wymogi!