Ogrzewanie domku letniskowego – jakie wybrać?

Ogrzewanie domku letniskowego – jakie wybrać?

25 marca 2021 0 przez kamilwrzos

Coraz więcej osób decyduje się na kupno lub budowę domku letniskowego. Wyjazd za miasto po wyczerpującym tygodniu pracy, to idealny sposób na odpoczynek i rozładowanie napięć dla wszystkich miłośników natury. Tutaj dowiesz się, jakie ogrzewanie domku letniskowego wybrać, żeby móc cieszyć się pobytem przez cały rok.

Co wpływa na wybór ogrzewania do domku letniskowego?

Na wybór najlepszej metody ogrzewania wpływa wiele czynników. Dużą rolę odgrywa materiał, z którego zbudowany jest dom. Drewno jest dobrym izolatorem, natomiast naturalnie kurczy się i rozszerza, po jakimś czasie rozwarstwia się, a przez powstałe szczeliny przepływa powietrze. Bardzo ważna kwestia to ocieplenie domku letniskowego. Prawidłowo dobrana izolacja ścian, podłóg i dachu pozwala zaoszczędzić na kupnie systemów ogrzewających nawet 30 procent. Następna rzecz, to ustawienie budynku. Okna skierowane na południe będą łapały więcej promieni słonecznych, a to również wpłynie na stan ciepła w domu. Dostęp do mediów, takich jak gaz czy prąd także przyczyni się do decyzji o zastosowaniu konkretnego ogrzewania. Ostatni, ale nie mniej ważny aspekt, to czas, jaki planujemy spędzić w domku letniskowym. W zależności od tego czy chcesz spędzać tam tylko niektóre weekendy, czy może ferie zimowe, dobierasz system najbardziej ekonomiczny oraz spełniający twoje oczekiwania. 

Ogrzewanie elektryczne

Ten rodzaj ogrzewani sprawdzi się, kiedy przebywasz w domku sporadycznie. Na dłuższe wyjazdy może okazać się mało wydajny i bardzo kosztowny. Spośród wielu metod ogrzewania elektrycznego można wyróżnić:

  • Grzejniki elektryczne – takie rozwiązanie jest wygodne, ponieważ w większości grzejniki są przenośne. Podłącza się je bezpośrednio do gniazdka, w wybranym pomieszczeniu, i reguluje temperaturę za pomocą umieszczonego pokrętła bądź przycisków. Niestety nagrzewają się wolno, ale kiedy osiągną maksymalną temperaturę, to ciepło w domku letniskowym utrzymuje się długo. Należy mieć na uwadze, że grzejnik elektryczny sprawdzi się, jeżeli jest dodatkowym źródłem ciepła lub kiedy pobyt w ogranicza się do 2-3 dni. W innych przypadkach ta metoda może się nie opłacać.
  • Promienniki ciepła – nowoczesne rozwiązanie, które gwarantuje natychmiast odczuwalne ciepło. Służą do ogrzewania obiektów, na przykład człowieka, rzadziej powietrze. Wykorzystują promienie podczerwone, które działają podobnie do tych słonecznych. Dzięki temu, że ciepło wytwarzane jest bardzo szybko, promienniki mogą mieć zastosowanie w łazienkach lub nawet na tarasie w chłodny letni wieczór. Takie energooszczędne oraz przyjazne dla zdrowia systemy grzewcze znajdziesz pod tym adresem – https://ogrzej.com.pl/category/promienniki-ciepla-w-podczerwieni-lampy-grzewcze-nagrzewnice.
  • Panele na podczerwień – są alternatywą dla tradycyjnych grzejników. Szybko ogrzewają pomieszczenia, nie generując przy tym wysokich kosztów utrzymania. Śmiało mogą być wykorzystane w całym domku letniskowym i zapewnić optymalną temperaturę nawet zimą. Panele grzewcze wykorzystujące funkcję promieniowania podczerwonego oszczędzają energię i nie zagrażają ludzkiemu zdrowiu, dlatego coraz częściej wypierają tradycyjne metody ogrzewania.

Kominki i piece

  • Kominki stanowią piękny element wystroju wnętrza, a przy okazji spełniają praktyczną funkcję grzewczą. Kiedy budujesz swój domek letniskowy od podstaw, warto pomyśleć o połączeniu go z centralną instalacją, dzięki której ogrzejesz cały dom. W przypadku, gdy nie masz takiej możliwości zdecyduj się na kominek zamknięty, który będzie po prostu bezpieczniejszy. Jedyną wadą z ogrzewania kominkowego jest ciągłe pilnowanie ognia oraz dokładanie drewna, żeby nie wychłodzić pomieszczenia.
  • Piec typu koza to dobre rozwiązanie na jednorazowe ogrzanie pokoju. Nie wymaga dostępu do prądu, gazu czy wody, wystarczy, że rozpali się w nim drewno. Stosując taką metodę ogrzewania, trzeba uważać na niebezpieczeństwo związane z dostawaniem się szkodliwych substancji ze spalania produktów do domu.
  • Kotły CO sprawdzą się jedynie wtedy, gdy w domku letniskowym przebywa się cały rok, ponieważ kiedy nie będzie używany zimą, woda wypełniająca instalację może ulec zamarznięciu. Wykorzystywane są tylko przy zainstalowanym centralnym ogrzewaniu. Kotły te opala się drewnem, ekogroszkiem lub innymi przeznaczonymi do tego substancjami.

W swoim domku letniskowym możesz również zastosować ogrzewanie podłogowe, które umożliwi utrzymanie komfortowej temperatury na dłużej. Biorąc pod uwagę czas, który chcesz w nim spędzić, możesz wybrać system grzewczy dopasowany do twoich potrzeb. W ciepłym domu będziesz wypoczęty i szczęśliwy, dlatego zadbaj o jego odpowiednie ogrzewanie.