Jak strzyc brodę?

Jak strzyc brodę?

18 marca 2021 0 przez kamilwrzos

Posiadacze brody najlepiej wiedzą, że samo zapuszczenie zarostu nie wystarczy. Noszenie brody wiąże się z dużym obowiązkiem, ponieważ trzeba o nią odpowiednio zadbać. Czesanie, nawilżanie, olejowanie, przycinanie to warunki jakie musisz spełnić, żeby cieszyć się atrakcyjnym zarostem. Zastanawiasz się pewnie, jak strzyc brodę samodzielnie, bez konieczności częstych wizyt u barbera. Tutaj się tego dowiesz. Zaczynamy!

Znajomość kształtu twarzy

Pierwsze, co musisz wiedzieć, nim przejdziesz do wycinania włosów, to jaki masz kształt twarzy. W zależności, jaki styl brody chcesz mieć, najpierw musisz dowiedzieć się czy będzie do ciebie pasował. Można wyróżnić siedem typów męskich twarzy, są to: trójkątna, kwadratowa, owalna, podłużna, okrągła, serduszkowa, diamentowa. Z każdą komponuje się dobrze inny rodzaj brody. Chodzi o to, żeby ostre rysy twarzy łagodzić zaokrąglonymi formami zarostu, a zaokrąglone wyostrzać. Całość powinna zachowywać optymalne proporcje twarzy. W dobrej sytuacji są osoby, które mają owalną twarz, ponieważ mogą pozwolić sobie na większość stylizacji zarostu.

Jakie narzędzia są potrzebne do strzyżenia brody?

Kiedy decydujesz się samodzielnie strzyc brodę, najpierw musisz przearanżować łazienkę na salon barberski. Zaopatrz się w odpowiednie narzędzia, między innymi trymer, nożyczki, maszynka do golenia, brzytwę, grzebień, dobrze oświetlone lustro i ręcznik. Wszystkie potrzebne akcesoria do golenia dostępne są na https://uzbira.pl/kategoria/golenie.

Trymer lepiej się sprawdzi, kiedy twoja broda jest krótka. Do dłuższych powinno się używać nożyczek. Musisz mieć na uwadze, żeby były przeznaczone do pracy z włosami, czyli po prostu mają to być nożyczki fryzjerskie, a nie do cięcia papieru. To bardzo ważne, ponieważ zwykłe nożyczki nie są tak ostre, jak te fryzjerskie i zamiast ciąć włosy mogą je łamać lub narażać na rozdwojenie końców.

W jaki sposób wyznaczyć linię zarostu?

Oprócz dobrania rodzaju brody do kształtu twarzy, równie istotne jest prawidłowe wyznaczanie linii policzków oraz linii szyi. Wpłynie to na proporcje twojej twarzy i zapewni schludny wygląd.

Linia policzków

Kobiety, aby podkreślić kości policzkowe i optycznie wyszczuplić twarz stosują triki makijażowe. Mężczyźni podobny efekt uzyskają, wyznaczając precyzyjną linię policzków, czyli granicę między zarostem a ogoloną częścią policzka. Prostym sposobem na zaznaczenie tej linii jest narysowanie kreski na policzku, biegnącej od ucha do kącika ust. Możesz też dotknąć palcami swoich kości policzkowych i wzdłuż nich prowadzić cięcie. Już od ciebie zależy czy granica będzie przebiegała w linii prostej czy po łuku. Niechciane włosy usuwasz przy pomocy brzytwy lub maszynki do golenia. Rób to precyzyjnie i spokojnie, żeby przypadkiem nie powstała dziura w zaroście, który tak długo zapuszczałeś.

Linia szyi

Odpowiada za utrzymanie pożądanego kształtu brody. Umieszczona zbyt wysoko lub nisko zaburzy proporcje twarzy oraz sam wygląd zarostu. Linia szyi powinna rozpoczynać się na wysokości jednego ucha, przebiegać wzdłuż krawędzi brody. Na środku twarzy, między żuchwą a krtanią broda powinna być szeroka na dwa pace.  Linia szyi powinna kończyć się przy drugim uchu zgodnie z powyższymi zasadami.

Jak przyciąć brodę trymerem?

Po tych wskazówkach możesz podjąć się strzyżenia. Najpierw wyszczotkuj brodę, żeby pozbyć się martwego naskórka, następnie umyj ją swoim ulubionym szamponem do zarostu. Wysusz i uczesz włosy. Teraz możesz zaczynać przycinanie. Użyj długiej nasadki trymera i, zaczynając od szyi, przechodź powoli do góry. Nie zapominaj o bokach brody. Na żuchwę poświęć więcej pracy, ponieważ włosy rosną tam w różne strony. Zmień nakładkę na mniejszą, żeby wyregulować baki i wąsy. Samym trymerem ogól policzki i wyznacz wszystkie linie. Podetnij też wąsy, żeby nie nachodziły na usta. Na sam koniec rozprowadź olejek lub balsam do brody, żeby nawilżyć i nabłyszczyć włosy.

Jak przystrzyc brodę nożyczkami?

W tej metodzie również należy zacząć od umycia brody i rozczesania włosów. Może zostać lekko wilgotna, żeby ułatwić cięcie. Jeśli chcesz, wyrównaj brodę trymerem, ale da się to zrobić też nożyczkami. Brzytwą lub maszynką do golenia ustal linie policzków i szyi. Nożyczkami przystrzyż brodę na taką długość, jaka cię interesuje oraz pozbądź się wszelkich odstających kosmyków. Jeśli chcesz przerzedzić włosy możesz wycieniować je specjalnymi nożyczkami do degażowania. Kiedy jesteś zadowolony ze stylizacji, wysusz brodę i nałóż swoje ulubione kosmetyki do pielęgnacji i modelowania brody.

Po zastosowaniu się do tych wskazówek na pewno poradzisz sobie ze strzyżeniem zarostu. Odpręż się i wykonuj pewne cięcia, a unikniesz niemiłych niespodzianek. Powodzenia!