Jak działa kamera termowizyjna?

Jak działa kamera termowizyjna?

23 lutego 2021 0 przez kamilwrzos

Kamera termowizyjna to urządzenie pomiarowe, którego zastosowania możemy doszukiwać się w wielu branżach. Odpowiednio dobrana spełni swe podstawowe funkcje i nie tylko! Z powodzeniem wykorzystasz sprzęt zarówno do wykonywania prostych pomiarów termowizyjnych, jak i sprawdzenia istniejących nieprawidłowości w funkcjonowaniu badanego wówczas obiektu. Jak działają klasyczne kamery termowizyjne? Dlaczego umożliwiają wykonywanie miarodajnych i bezdotykowych pomiarów? Sprawdzamy!

Działanie kamery termowizyjnej – podstawy

Podstawową kwestią, o której należy wspomnieć, jest wykorzystanie promieniowania cieplnego emitowanego przez badane ciało. Innymi słowy, kamera termowizyjna działa na zasadzie promieniowania. Co za tym idzie? Pozwala nam w szybki i łatwy sposób dotrzeć do trudnodostępnych czy niewidocznych urządzeń. Dzięki zastosowaniu urządzenia tego rodzaju możemy wykryć istniejące błędy techniczne, przy tym chroniąc nas samych przed wystąpieniem większej usterki lub poważnego wypadku.

Wykonywanie pomiarów termowizyjnych możemy wykonywać także samodzielnie. Wystarczy zakup sprzętu wysokiej jakości i zaznajomienie się z elementarnymi zasadami termowizji. Jeżeli jednak wolisz zaczerpnąć porady specjalistów, musisz koniecznie zapoznać się z ofertą firmy Ogrzej – https://ogrzej.com.pl/category/promienniki-ciepla-w-podczerwieni-lampy-grzewcze-nagrzewnice. Ogrzej od wielu lat specjalizuje się w nowoczesnych technologiach grzewczych, wykonywaniu pomiarów i wielu innych!

Promieniowanie podczerwone a badany obiekt

Kamera termowizyjna jest odpowiedzią na potrzeby branży przemysłowej, jak i usługowej. Zanim jednak przejdziemy do specyfiki działania kamery termowizyjnej, przybliżmy temat badanych obiektów. Otóż każde ciało o temperaturze wyższej niż zero bezwzględne stanowi źródło promieniowania podczerwonego. Jego intensywność jest natomiast uwarunkowana temperaturą, rodzajem powierzchni oraz czynnikami zewnętrznymi. Zadaniem kamery jest zlokalizowanie promieniowania podczerwonego i zarejestrowanie go. Uzyskany rozkład temperatury badanej powierzchni jest przedstawiany w postaci tzw. barwnych izoterm.

Jak działa kamera termowizyjna?

Każda kamera termowizyjna posiada wbudowaną matrycę detektorów promieniowania, co zaś wyróżnia ją na tle zwyczajnych kamer. Każdy pojedynczy detektor przetwarza zarejestrowane promieniowanie i przetwarza je na tzw. sygnał pomiarowy. Prawidłowe działanie kamery jest bowiem oparte o różnice temperatur, które zostają przekształcone w rzeczywisty obraz. Prościej mówiąc, kamera rejestruje obraz w podczerwieni i robi to w czasie rzeczywistym. Otrzymany obraz jest dokładnym odwzorowaniem temperatury danej powierzchni, tym samym dostarcza nam wielu wskazówek i cennych informacji.

Przebieg kontroli termowizyjnej

Dostępne na rynku kamery termowizyjne zostały skonstruowane tak, aby można było korzystać z nich na co dzień bez większych trudności. Zanim przejdziemy do analizy diagnostycznej, należy zapoznać się z działaniem kamery i przygotować do pracy. Warto wcześniej ustalić dostępność do badanego obiektu oraz wpływ otoczenia. Praca z kamerą termowizyjną nie należy do skomplikowanych. Za pomocą jednego przycisku uzyskamy kilka lub kilkanaście tysięcy pomiarów. Niemniej jednak pamiętajmy, iż warunki zewnętrzne mają znamienny wpływ na miarodajny wynik. Niestabilne warunki pogodowe, wysoka temperatura czy wilgotność powietrza mogą zakłócić odbiór.

Współczynnik emisyjności – dlaczego ma znaczenie?

Bez tego ani rusz! Odpowiednie ustawienie współczynnika emisyjności ma kluczowe znaczenie przy wykonywaniu wszelkich pomiarów. Zdolność obiektów do oddawania promieniowania do otoczenia, bo tym właśnie jest współczynnik emisyjności, powinna zostać dostosowana do wartości emisyjności badanego obiektu. Dlatego też kładziemy spory nacisk na wykorzystanie kamery aniżeli tradycyjnego pirometru. Pracując z kamerą, możesz swobodnie regulować te wartości i dostosować je do wielu czynników. Odpowiednie ustawienie jest gwarancją miarodajnego wyniku.