Jazda kamperem – jakie uprawnienia należy mieć, by prowadzić kampera?

Jazda kamperem – jakie uprawnienia należy mieć, by prowadzić kampera?

18 lutego 2021 0 przez kamilwrzos

Zainteresował cię temat caravaningu i pragniesz przeżyć niezapomnianą przygodę? Planujesz pierwszą jazdę kamperem, lecz nie do końca wiesz, jakie uprawnienia są wymagane? Czy prawo jazdy kategorii B jest jedynym kryterium, uprawniającym cię do jazdy kamperem? W tym artykule dowiesz się, jak przygotować się do pierwszej jazdy. Koniecznie sprawdź!

Caravaning a specjalne uprawnienia

Na przestrzeni ostatnich kilku lat caravaning przysporzył sobie szerokie grono wielbicieli. Nic w tym dziwnego! Niezależność, niebywały komfort… Czy możemy chcieć więcej? Mobilne domy na kółkach spotkamy już niemal wszędzie. Co ciekawe, kraje takie jak Niemcy, Szwecja czy Szwajcaria wyszły naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom caravanigowców… i zadbały o bogatą infrastrukturę. Z całą pewnością nie zabraknie tam doskonale wyposażonych miejsc kempingowych czy specjalnych parkingów. Nam nie pozostaje nic innego, jak wynająć kampera, spakować walizki i ruszyć w drogę!

Gdzie wynająć kampera? Wrocławska wypożyczalnia kamperów, którą znajdziesz tutaj – https://kampery-klf24.pl/ – jest odpowiedzią na twoje potrzeby. Szereg różnorakich możliwości, brak limitów kilometrów, niespotykane wyposażenie, pełen komfort, poczucie bezpieczeństwa… Wynajem kampera nie mógłby być prostszy!

DMC, czyli Dopuszczalna Masa Całkowita

Kluczowym parametrem, o którym należy wspomnieć już na samym początku, jest Dopuszczalna Masa Całkowita. Co to tak naprawdę oznacza? Szukając idealnego pojazdu kempingowego, natkniemy się na całe multum rozwiązań i możliwości. Jaki kamper wybrać? Na, co zwrócić uwagę przy wynajmie? Czy możemy prowadzić każdy pojazd kempingowy? Otóż nie! Dlatego też zwracamy uwagę na tzw. DMC. W zależności od naszych uprawnień możemy poruszać się kamperem o mniejszej lub większej wadze. Będąc posiadaczem prawa jazdy kategorii B, jedyną możliwością jest wynajem kampera o wadze nie większej niż 3500 kg wraz z pełnym wyposażeniem. Większość kamperów w Polsce ma wpisaną w dowodzie rejestracyjnym właśnie tę wartość.

Prawo jazdy kategorii C1 lub C

Choć do prowadzenia kamperów o standardowej masie, wystarczy prawo jazdy kategorii B, sytuacja klaruje się nieco inaczej w przypadku pojazdów o większym gabarycie. Na rynku polskim z pewnością takich nie zabraknie. Kampery o masie powyżej 3500 kg wymagają posiadania uprawnienia kategorii C1 lub C w zależności od Dopuszczalnej Masy Całkowitej. Co więcej, prowadząc pojazd kempingowy tego rodzaju, musimy liczyć się z dodatkowymi obostrzeniami, jakie czekają nas na drodze. Wówczas podlegamy dodatkowym opłatom, tj. opłaty drogowe lub inne ograniczenia prędkości.

Doświadczenie – czy jest wymagane?

Na to pytanie nie możemy podać jednoznacznej odpowiedzi! Wiele tak naprawdę zależy od regulaminu wypożyczalni, z którą podpisujemy umowę. Wypożyczając kamper, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami w postaci opłaty serwisowej czy kaucji. Jest to swego rodzaju zabezpieczenie, które uchroni firmę w przypadku niespodziewanej kolizji czy usterki. Niektóre wypożyczalnie kamperów wymagają jednak co najmniej rocznego doświadczenia za kierownicą. Pamiętajmy, że prowadzenie pojazdu o takich gabarytach to nie lada wyzwanie. Jeżeli nie czujesz się pewnie za kółkiem, zalecamy najpierw nabrać wprawy i doświadczenia.

O czym pamiętać?

Oczywiście o sprawdzeniu Dopuszczalnej Masy Całkowitej oraz zapoznaniu się z warunkami umowy wynajmu. Profesjonalne wypożyczalnie nie mogą pozwolić sobie na wynajem pojazdu, do którego prowadzenia klient nie posiada uprawnień. Warto zwrócić uwagę na tak istotną kwestię, by nie narazić się na nieprzyjemne konsekwencje.