Kamera termowizyjna – jak wybrać odpowiednią?

Kamera termowizyjna – jak wybrać odpowiednią?

30 listopada 2020 0 przez kamilwrzos

O skuteczności wykorzystywania pomiarów termowizyjnych w różnorodnych aspektach techniki wielokrotnie powtarzaliśmy. Niewidzialne gołym okiem promieniowanie podczerwone stało się jednym z najbardziej cenionych zjawisk, a jego wpływ jest zauważalny nawet w naszym codziennym życiu. Coraz większe zainteresowanie tematem sprawiło, iż częściej decydujemy się na tak niekonwencjonalne metody. Wykorzystanie termowizji wciąż jednak budzi niemałe wątpliwości. Z pomocą zatem przychodzimy my, aby raz na zawsze rozwiać wasze obawy. Podpowiemy, jak działają kamery termowizyjne i jak wybrać odpowiedni sprzęt!

Kamera termowizyjna – działanie

Główną zaletą kamer termowizyjnych jest możliwość wykonywania pomiarów urządzeń czy instalacji trudno dostępnych. Szczegółowo skonstruowana kamera została stworzona tak, aby umożliwić nam dotarcie do badanego obiektu w prosty i szybki sposób. Pozwoli wykryć wszelkie nieścisłości i błędy, przy tym chroniąc nad przed drobnymi usterkami, jak i niebezpiecznymi wypadkami. Zapotrzebowanie na termowizję jest wręcz niepodważalne. Niedokładne zaznajomienie z tematem sprawia, iż mylnie uznawana jest ona za dziedzinę wyłącznie dla profesjonalnych fachowców. Porzućmy mity i skupmy się na tym, co rzeczywiste. Z nami dowiesz się, jak dobrać kamerę termowizyjną również na użytek własny! 

Jeśli nie jesteś specem od pomiarów termowizyjnych, nie musisz się martwić! Z pomocą naszych fachowców dziedzina, jaką jest termowizja, przestanie być obca. Zajrzyj koniecznie na stronę – https://ogrzej.com.pl/category/uslugi-montazu-serwisu-pomiarow. Firma Ogrzej od wielu lat specjalizuje się w nowoczesnych technologiach grzewczych. Wieloletnie doświadczenie w branży i profesjonalna obsługa to wszystko, czego potrzebujesz!

Kamera termowizyjna – jak wybrać dobrą?

Szerokie zastosowanie kamer termowizyjnych wymaga od nas spełnienia kilku kluczowych warunków. Odpowiednio dobrany sprzęt powinien być solidny, wytrzymały i odporny na wysokie działanie czynników zewnętrznych. Przed zakupem często zapominamy o elementarnych kwestiach, skupiając się wyłącznie na specyfikacji sprzętu. Pamiętaj, że noszenie kamery na placu budowy może być poniekąd uciążliwe. Zadbaj, by urządzenie było lekkie i nie sprawiało dyskomfortu.

Zastosowanie – jakie parametry są istotne?

Sposób wykorzystania sprzętu do termowizji ma duże znaczenia przy zakupie. Inne parametry będą niezbędne w energetyce, inne zaś w szeroko pojętym przemyśle. Niekiedy specyfika badanego urządzenia uniemożliwia nam prawidłową diagnostykę, a co za tym idzie, otrzymany wynik jest niewymierny. W przypadku urządzeń o temperaturze zbliżonej do temperatury otoczenia warto postawić na kamerę o wysokich parametrach. Zalecamy kamerę z detektorem o rozdzielczości 640×640. Jest to wartość idealna, która zda egzamin zarówno przy mniejszych, jak i większych instalacjach.

Wyświetlacz

Jak mówi słynne powiedzenie – im głębiej w las, tym więcej drzew. Wraz z kolejnymi parametrami branymi przez nas pod uwagę pojawiają się kolejne trudności. Niezależnie czy jesteś profesjonalistą, czy wykorzystujesz kamerę termowizyjną wyłącznie w celach prywatnych, istotne jest dostosowanie jej do wszelkich form wykorzystania sprzętu. Dotykowy wyświetlacz pozwoli ci zatem szybko i dość intuicyjnie korzystać z urządzenia i wybranych funkcji.

Zakres temperatur

Standardowy zakres temperatur kamery termowizyjnej zwykle waha się w przedziale -20 – 120 °C. Im wyższy przedział, tym więcej zastosowań i możliwości. Dostosuj parametry do konkretnych urządzeń. Tym sposobem poziom wykrywania istniejących błędów znacząco wzrośnie, a ty uzyskasz miarodajne wyniki.

Analiza pomiarów – jak jej dokonać?

Inwestycja w sprzęt z czasem ci się zwróci, warto zatem zadbać o każdy, nawet najdrobniejszy szczegół. Czynności diagnostyczne to nie tylko wykonywanie odpowiednich pomiarów przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Pewnie zastanawiacie się, co dalej zrobić i jak prawidłowo wykorzystać uzyskany wynik? Kamery termowizyjne najnowszej generacji bardzo często posiadają wbudowane oprogramowanie. System ten pozwoli na szczegółową analizę uzyskanych raportów z jednoczesnym uwzględnieniem wszelkich nieścisłości. Jest to spore ułatwienie zwłaszcza dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z termowizją.

Cena a jakość

Czy cena ma znaczenie? To zależy! Na jakość sprzętu składa się wiele różnorakich czynników, o których wspominamy wyżej. Niemniej jednak dobrej jakości kamera z detektorem nie musi być droga! Przed zakupem zrób dokładny research. Zastanów się, na czym tak naprawdę ci zależy i na podstawie tych rozważań, zdecyduj się na konkretne urządzenie. Czy kamera będzie wykorzystywana na użytek własny, czy raczej do profesjonalnych, fachowych przedsięwzięć? Czy będzie używana w normalnych warunkach otoczenia, czy stanowczo odbiegających od normy? Odpowiedzi na te pytania z pewnością ułatwią ci podjęcie dobrej decyzji!