Jak pracować przy komputerze, aby nie zaszkodzić zdrowiu

Jak pracować przy komputerze, aby nie zaszkodzić zdrowiu

14 października 2019 1 przez kamilwrzos

We współczesnym świecie komputer stał się nieodłącznym atrybutem pracy biurowej. Tysiące osób na całym świecie spędza przed nim większą część swojego dnia. Wpatrując się w szklany ekran swojego laptopa, zapominamy o zachowaniu prawidłowej postawy. Fotele biurowe mające pomóc w zachowaniu właściwej postawy nie rzadko są niedopasowane do  krzywizny ciała i sylwetki  użytkowników. W naszym krótkim poradniku poznasz kilka praktycznych  wskazówek, które w prosty sposób pozwolą Ci zminimalizować negatywne skutki monotonnej pracy za klawiaturą. Dowiesz się także jak dobrać wygodny fotel do komputera. 

Najważniejsze – prawidłowa postawa

Krzesło biurowemusi być ustawione tak, aby nasze stopy swobodnie opierały się na podłodze. W przypadku braku regulacji dobrym rozwiązaniem będzie stabilny podnóżek. Kolana nie powinny dotykać siedzenia. Nie wciskaj ich też w krzesło! Ustaw je delikatnie zgięte pod kątem 90 stopni.

Staraj się jak najczęściej wyciągać nogi do przodu i prostuj je. Z pewnością pomoże w tym obrotowe krzesło biurowe.Należy pamiętać o niepodkurczaniu nóg. Nie najlepszym pomysłem będzie również zakładanie ich na siebie. Dobrze dobrany fotel biurowy powinien podpierać naturalny łuk pleców oraz mieć możliwość regulacji oparcia. Kluczowymi dla zachowania odpowiedniej ergonomii pracy są rozluźnione łopatki. Przy wyborze krzesła warto zwrócić uwagę na to, czy posiada ono zagłówek. Szeroki wybór foteli do biura i nie tylko możesz znaleźć na stronie https://duncan.com.pl/fotele-i-krzesla-biurowe/.

Nieocenioną pomocą dla naszej postawy w pracy będą prawidłowo wyregulowane podłokietniki.  Każde profesjonalne krzesło biurowepozwoli rozmieścić je nam w taki sposób, aby nasze ramiona spoczywały w linii prostej z opartymi o blat nadgarstkami.

Po drugie – prawidłowa odległość krzesła

Ekran komputera ustaw na odległość naszej wyprostowanej ręki. W momencie dobierania odległości monitora od naszej twarzy musimy kierować się zasadą „Im dalej, tym lepiej”. Nasze oczy powinny znajdować się około 50 cm od górnej jego części. Różnica pomiędzy poziomem dolnej krawędzi stołu a fotelem do komputera nie może wynosić więcej, niż 25 centymetrów. W przeciwnym razie z pewnością narazimy się na dokuczliwe bóle pleców. Optymalna wysokość blatu to ok. 80 centymetrów.

Po trzecie – ruch

Człowiek nie jest stworzeniem przystosowanym do siedzenia. Ciało ludzkie nie powinna siedzieć przez osiem godzin nawet na najwygodniejszym fotelu do komputera, ale znajdować się w nieustannym ruchu. W przeciwnym razie kręgosłup zostaje  nienaturalnie przeciążony. W trakcie pracy wskazane są częste zmiany  pozycji – wierć się jak najczęściej! Jednak ciągłe kręcenie się na krześle biurowym obrotowym nie zastąpi 5-minutowej gimnastyki. Dobrym pomysłem będą też, częste przerwy. Jeśli chcesz zapewnić swojemu ciału balans, pomyśl o zapisaniu się na zajęcia z jogi, lub kup karnet na siłownię. W ten sposób nie tylko polepszysz swoją kondycję, ale również pozytywnie wpłynie to na Twoje myślenie i efektywność w pracy. 

Zachowanie właściwej ergonomii w pracy ograniczy ryzyko zapadnięcia na takie schorzenia jak np. skolioza, kifoza, lordoza, czy niestety coraz to popularniejsze skrzywienie kręgosłupa szyjnego. Prawidłowo dobrane krzesła biurowe z pewnością pozytywnie odbiją się na wydajności pracowników.