Czesanie włosów na głowie i twarzy

Czesanie włosów na głowie i twarzy

18 października 2017 1 przez kamilwrzos

Wśród wielu czynności związanych z włosami wymienia się między innymi ich czesanie. Wpływa ono korzystnie na kondycję włosów, jak też na ich wygląd. Do czesania włosów służą nie tylko grzebienie, ale również zyskujące coraz większe grono zwolenników szczotki i kartacze.

Włos, czyli wytwór skóry

Włosy to wytwór skóry, podobnie jak chociażby paznokcie. Budują je zrogowaciałe białka o nazwie keratyna. Rosną one tylko i wyłącznie u ssaków. Podobnie jak łuski u ryb, czy pióra u ptaków, odpowiadają one za termoregulację. U człowieka stanowią dodatkowo jego ozdobę. Bo człowiek, choć najmniej porośnięty włosami spośród wszystkich ssaków, to jednocześnie jako jedyny uczynił z nich swój element stylizacyjny. Włosy u ludzi rosną przeważnie jedynie na głowie, u mężczyzn dodatkowo między innymi na twarzy. Włosy rosnące na głowie i tworzące fryzurę, rosną od urodzenia. Wykazują się bardziej wyprostowaną i bardziej cienką teksturą. Włosy rosnące na twarzy i tworzące brodę, rosną od okresu dojrzewania, efektem czego nazywa się je owłosieniem androgenowym. Wykazują się one bardziej skręconą i bardziej grubą teksturą. Porost włosów wynosi mniej więcej 0,3 milimetra na dobę. Efektem tego włosy rosną 0,25 centymetra na tydzień, 1 centymetr na miesiąc i 12 centymetrów na rok. Przy lepszej kondycji włosów rosną one nieco szybciej, a przy gorszej nieco wolniej.

Pielęgnacja oraz stylizacja włosów

W dbaniu o włosy pomagają nie tylko systematyczne wizyty u fryzjera oraz u barbera, ale również stosowanie kosmetyków. Kosmetyki fantastycznie pielęgnują i stylizują fryzury, jak też brody. Szampony i mydła oczyszczają włosy. Odżywki wzbogacają włosy w cenne substancje. Kremy, balsamy i olejki odpowiadają na nawilżenie włosów oraz skóry. Woski podkręcają wąsy. Pomady z kolei zapewniają fantastyczne ułożenie włosów.

Zabiegi na włosach

O włosy należy dbać nie tylko przez ich pielęgnację i stylizację. Pomocne okazują się też inne zabiegi, takie jak systematyczne przycinanie, nawet gdy decydujemy się na zapuszczanie a nie totalne golenie. Wreszcie czesanie, które oprócz synchronizowania włosów lubiących żyć własnym życiem z naszym życiem, wpływa korzystnie na ich kondycję.

Czesanie włosów

Czesanie włosów pomaga pozbyć się wypadających włosów robiąc miejsce dla włosów dopiero rosnących. Ponadto usuwa ono złuszczający się naskórek. Akcesoria do czesania męskich włosów to grzebienie oraz szczotki i kartacze wykonywane z włosia dzika nadającego brodzie przy czesaniu niemal epickiego wyglądu. Ważne, aby okazały się one drewniane, a nie plastikowe, aby nie elektryzować włosów powodujących ostatecznie ich skręcanie i splatanie się. Warto polecić zwłaszcza akcesoria od marek specjalizujących się w wyrabianiu kosmetyków dla mężczyzn i dla męskich włosów.

Sprawdź akcesoria do pielęgnacji brody na: https://beardman.pl/kategoria/akcesoria-do-brody.