Dobry serwis mechaniczny – czym się charakteryzuje?

Dobry serwis mechaniczny – czym się charakteryzuje?

18 września 2017 0 przez Kamil Wrzos

Znalezienie dobrego serwisu mechanicznego nie jest prostym zdaniem. Nam, jako klientom, zależy na tym, abyśmy zostali obsłużeni na najwyższym poziomie, a o nasze auto zadbali specjaliści, którzy wiedzą co robią. W dzisiejszym artykule opiszemy czym się charakteryzuje dobry serwis mechaniczny.

Personel serwisu

Najważniejsze jest to, jacy ludzie pracują w serwisie mechanicznym. Na ogólną ocenę pracowników warsztatu składają się dwa podstawowe elementy – podejście do klienta oraz wiedza techniczna. Pierwszy czynnik wpływa na relację obsługi z klientem. Jest to niezwykle ważne, ponieważ nikt nie lubi być źle traktowany – ani my, ani pracownicy serwisu. Druga rzecz, czyli wiedza oraz doświadczenie pracownika. To jest tak naprawdę kluczowy element, który powinien charakteryzować dobry serwis mechaniczny. Oddając swoje auto do naprawy lub do kontroli zależy nam na tym, aby osoba, która będzie zajmowała się naszym samochodem miała pojęcie o tym, co robi. I to nie byle jakie pojęcie, bowiem konstrukcja samochodu oraz wszystko co jest związane z jego serwisem wymaga ogromnej wiedzy. Wykwalifikowany pracownik powinien dokładnie przeprowadzić kontrolę auta oraz naprawić wszelakie usterki bez najmniejszego problemu.

Zwróćmy też uwagę na to czy personel nas obsługujący przeprowadzi z nami wywiad na temat samochodu. Nie da się bowiem bez tego wykonać dobrego serwisu. Przykładowo w przypadku usterki pracownik powinien się nas spytać o to, kiedy pojawił się problem, jakie objawy sami zauważyliśmy, czy wcześniej działo się coś podobnego, jak długo jeździliśmy autem, itd.

Dobry serwis mechaniczny jest w stanie jasno określić w jakim czasie zostanie wykonana dana usługa. Świadczy to o kompetencji personelu oraz doskonałej organizacji czasu pracy. Unikajmy miejsc, w których mechanik mówi nam – „nie wiem na kiedy to będzie zrobione”.

Niepotrzebne koszty

Niestety często spotykaną praktyką jest próba naciągnięcia klienta na dodatkowe koszty. Nie posiadając wiedzy mechanicznej może nam być ciężko określić czy pracownik chce nas naciągnąć czy nie. Może to wyglądać na dwa sposoby – mechanik powie nam, że należy koniecznie wymienić inne elementy, bo bez tego nie da rady niczego dokonać lub spróbuje sprzedać nam najdroższy produkt dostępny na rynku, chociaż nie ma takiej potrzeby i wystarczyłby zwykły zamiennik.

Czym charakteryzuje się dobry serwis mechaniczny?

Wpływ na miano dobrego serwisu ma kilka czynników. Tych ważniejszych i mniej ważnych. W tym miejscu pragniemy podsumować najważniejsze cechy, jakich trzeba szukać wybierając serwis.

  • Kontakt z klientem – komunikatywność, jasność przekazu, otwartość, szczerość;
  • Wiedza i doświadczenie – certyfikaty, ukończone szkoły i kursy;
  • Organizacja czasu pracy – dobry mechanik wie, ile zajmie mu naprawa usterki oraz kontrola pojazdu;
  • Wnętrze samochodu powinno być zabezpieczone przed zabrudzeniami;
  • Czystość w serwisie – szczegół, który ma ogromne znaczenie. Jeżeli czyjeś miejsce pracy pozostawia wiele do życzenia to nie świadczy to dobrze o pracowniku. Oczywiście nie mówimy tutaj np. o ścierkach ze smaru, tylko o porozrzucanych narzędziach;
  • Przygotowany kosztorys – dobry serwis mechaniczny powinien od razu sporządzić klientowi wycenę za oferowaną usługę. Unikajmy miejsc, w których mówi się nam, że nie da się wycenić pracy;
  • Dobry serwis po wykonaniu usługi powinien wydać klientowi spis wykonanych czynności;
  • Dodatkowekoszty, które mogą wyniknąć w procesie naprawy samochodu powinny być konsultowane z klientem – osobiście lub telefonicznie;

Podsumowanie

Jak widać na to czy serwis mechaniczny można nazwać dobrym wpływa wiele czynników. Począwszy od pierwszego kontaktu, przez serwis, kończąc na oddaniu samochodu. Sprawdź serwis mechaniczny Almot Auto.