Jaki środek transportu jest najlepszy?

Jaki środek transportu jest najlepszy?

26 lipca 2017 0 przez Kamil Wrzos

Okres wakacyjny w pełni, a wielu z nas dopiero wybiera się na urlop. Dzisiaj opowiem Wam jakie są najlepsze środki transportu.

Oczywiście wiele zależy od tego gdzie mamy zamiar się wybrać na wakacje oraz jak często będziemy się przemieszczać. Wybór odpowiedniego środka transportu będzie miał wpływ na nasz komfort, czas podróży oraz na nasz portfel.

Postaram się dzisiaj omówić najpopularniejsze i najlepsze metody podróżowania, podam przykładowe ceny oraz wady i zalety danego środka transportu.

Samochód

To chyba najpopularniejsza metoda poruszania się po świecie. W dzisiejszych czasach, aby poruszać się samochodem nie trzeba nawet go posiadać, ponieważ istnieje wiele firm oferujących wypożyczenie samochodu. Ceny w Polsce nie są jeszcze tak korzystne jak za granicą, ale z czasem ceny będą coraz korzystniejsze, gdyż coraz więcej ludzi decyduje się na wypożyczenie samochodu, a im więcej chętnych, tym większa konkurencja wśród firm, a to przekłada się na ceny oraz promocje. Przykładowo małe autko miejskie możemy już wypożyczyć za 100zł brutto za dobę, a wyższej klasy auto kombi za 250zł brutto za dobę. To dobra propozycja dla ludzi, którzy wybierają się gdzieś na weekend i koniecznie chcą podróżować samochodem.

Wróćmy jednak do początku – czyli do podróży własnym samochodem. Zalet tej opcji jest naprawdę wiele. Zacznijmy od tego, że nie jesteśmy zależni od kogoś i od czegoś. Wsiadamy do auta i jedziemy kiedy chcemy. W każdej chwili możemy pojechać gdziekolwiek tylko chcemy. Załóżmy, że akurat przejeżdżasz przez piękną dolinę i chcesz się zatrzymać, aby chwilę pomyśleć nad swoim życiem przy tym widoku i ewentualnie zrobić zdjęcie – mając auto możesz to zrobić, za to jadąc pociągiem już nie. W dodatku do auta możemy spakować tak wiele rzeczy jak tylko chcemy. Niestety ta forma podróżowania ma też swoje wady. Przede wszystkim koszty paliwa oraz amortyzacji. W niektórych krajach zapłacimy też za winiety, dzięki którym mamy możliwość poruszania się po krajowych drogach.

Kiedy warto wybrać samochód?

Auto to świetna opcja, jeżeli nasza podróż nie jest zbyt daleka i jeżeli dokładnie obliczymy wszystkie koszty z tym związane. Nie opłaca się jechać samochodem, jeżeli do pokonania mamy kilka tysięcy kilometrów w jedną stronę. Podróż będzie wtedy długa, męcząca, a przede wszystkim kosztowna.

Samolot

Coraz więcej ludzi wybiera podróżowanie samolotem. Głównie z tego powodu, że to najszybsza i najwygodniejsza forma podróży. Co prawda ceny za niektóre loty potrafią być naprawdę wysokie, ale zdarza się, że możemy wyłapać ciekawą promocję i polecieć na drugi koniec świata w naprawdę dobrej cenie. Samolot to idealna propozycja na bardzo długie podróże, jednak nie ma co się do tego ograniczać. Jeżeli na przykład chcemy polecieć do Warszawy z Wrocławia, to mamy szansę kupić bilet lotniczy za niecałe 20zł! To o wiele taniej niż samochodem czy pociągiem. Cena to w sumie jedyna wada tej metody podróżowania. Często za lot przyjdzie nam zapłacić od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

Kiedy warto wybrać samolot?

Kiedy do pokonania masz kilka tysięcy kilometrów, a cena za lot jest stosunkowo niska.

Pociąg

Pociągami podróżuje nadal bardzo dużo ludzi. Osobiście uważam, że jest to ciekawa forma podróżowania, ponieważ oferuje to samo co samolot, jednak na lądzie i w mniejszej cenie. Jednak jest trochę bardziej uciążliwa, ponieważ chcąc przykładowo przedostać się na drugi koniec Europy musimy liczyć się z wieloma przesiadkami, godzinami spędzonymi na peronach w oczekiwaniu na kolejny pociąg oraz ciągłym kupowaniu biletów na dany pociąg. To ogromna wada tej formy podróżowania. Sprawa wygląda inaczej jeżeli mamy zamiar podróżować tylko po Polsce, kiedy to w większości przypadków nie będziemy musieli się nawet przesiadać do innego pociągu.

Kiedy wybrać pociąg?

Wtedy, kiedy lubisz jeździć z miasta do miasta i jest to częścią Twojej podróży.

Podsumowanie – jaki środek transportu?

Zanim wybierzesz którąkolwiek z tych opcji dokładnie zaplanuj swoją podróż oraz przeanalizuj ile dokładnie będzie Cię kosztowała każda opcja i ile czasu spędzisz w podróży. Dzięki temu będziesz mógł wybrać najlepszą opcję dla siebie.

A wy jakimi środkami transportu się poruszacie?