Broda – jak możesz o nią zadbać?

Broda – jak możesz o nią zadbać?

11 maja 2017 0 przez Kamil Wrzos

Zapuszczając brodę musisz zacząć o nią dbać. Wygląd eleganckiego menela czy drwala jest jak najbardziej na topie, za to nieogarnięty krzak na twarzy to już domena prawdziwych meneli, a raczej nie chcesz, żeby Ciebie za takiego brano. Dlatego chcąc mieć brodę i wyglądać dobrze nie zapominaj o odpowiedniej jej pielęgnacji.

Zapuszczanie zarostu

Przede wszystkim zacznij od tego czy w ogóle warto zapuszczać zarost i bądź świadom, że nie każdy posiada na tyle gęste owłosienie na twarzy, aby sobie na to pozwolić. Zapuszczanie brody wymaga wielkiej cierpliwości, a nawet trochę cierpienia (irytujące swędzenie), dlatego dobrze się zastanów za nim stwierdzisz, że chcesz posiadać większy zarost i się na to zdecydujesz.

Kiedy najlepiej podjąć taką decyzję? Cóż najłatwiej będzie Ci zrobić to na urlopie, wtedy każdy wybaczy Ci Twoje świadome lenistwo i będziesz mógł sprawdzić czy z brodą Ci jest do twarzy.

To, że wyglądasz źle w pierwszym etapie, czyli zapuszczaniu zarostu, nie oznacza, że tak być musi. Kiedy już wyrośnie Ci broda odpowiedniej długości, poczekaj około miesiąca i zacznij ją modelować, wtedy dopiero podejmij decyzję co do jej dalszego losu.

Wyrównywanie

Nigdy nie jest tak, że wyrośnięta broda wygląda dobrze sama z siebie, przede wszystkim włosy rosną nam w różnych miejscach i w różnym tempie, dlatego niezbędne jest modelowanie zarostu i jego przycinanie. Mimo słodkiego miesięcznego lenistwa, w późniejszym etapie, będziesz musiał swoją brodę regularnie wyrównywać. Warto więc kupić trymer do zarostu, a do przycinania pojedynczych włosów nożyczki.

Kosmetyki do pielęgnacji brody

Zarost podobnie jak włosy na głowie trzeba regularnie myć. Istnieją do tego nawet specjalistyczne szampony, nie jest to jednak konieczne, spróbuj zwykłych, delikatnych szamponów lub szamponu hipoalergicznego. Kolejnym niezbędnym kosmetykiem przy dłuższym zaroście jest olejek do brody, odżywia on zarost i poprawia jego wygląd. Specjalne olejki do brody są bardzo wydajne i dobre jakościowo, jednak jeśli Cię nie stać proponuję zwykły olejek arganowy z drogerii. Jeśli będziesz potrzebował zmiękczenia brody i odżywienia skóry twarzy, dobrym pomysłem jest zakup balsamu do brody.

Czesanie i modelowanie

Zarówno włosy na głowie, jak i na twarzy lubią być czesane. Czynność ta pobudza cebulki włosów. Dodatkowo czesanie usuwa z włosów zanieczyszczenia oraz złuszczony naskórek. Warto więc zaopatrzyć się w szczotkę do zarostu lub grzebień do brody. W modelowaniu zarostu przyda się również specjalny wosk lub pasta.

 

A jakie są wasze sposoby na zdrowy i ładny zarost?