3 kraje, do których warto wyjechać na urlop

3 kraje, do których warto wyjechać na urlop

2 maja 2017 0 przez Kamil Wrzos

Każdy lubi podróżować, dowiadywać się o nowych miejscach, poznawać inne kultury. Tworząc tę listę stwierdziłem, że podejdę do niej nieszablonowo. Kraje, które się na niej znalazły są oryginalne pod każdym względem, zarówno kulturowym, jak i krajobrazowym. Poznajcie 3 kraje, do których warto wyjechać na urlop.

Nowa Zelandia

Można by było powiedzieć kraj na końcu świata, odizolowany, a zarazem zamieszkiwany przez ludzi wszystkich kultur, co spowodowało, że wytworzyła się w nim odrębna mentalność, mentalność kiwi. Nowo Zelandczycy powiadają, że każdy może zostać kiwi bez względu na swoje pochodzenie, wystarczy odpowiednie podejście. A jakie to podejście? Cóż w umiarkowanym klimacie, bez większych upałów czy srogich zim, wśród gór, lasów i długiej białej chmury, ludzie żyją spokojnie, są wyluzowani i nie zestresowani. Pogoda w Nowej Zelandii jest zmienna, czasami wieją silne wiatry, a co robi kiwi pracując w biurze w Auckland, kiedy zostaje zerwana linia energetyczna i przestają działać sprzęty elektroniczne? Wcale nie zamartwia się i nie stresuje tym, że nie zrobi swojej pracy, idzie na spacer, idzie odpocząć, nie zaprząta sobie tym umysłu, a mimo to kraj ten należy to najbogatszych gospodarek świata.

W Nowej Zelandii znajdziesz góry, lodowce, gejzery, plaże, fiordy, krystalicznie czyste jeziora, wodospady oraz wulkany. Co warto zobaczyć w Nowej Zelandii?

  • Piha Beach,
  • wzgórza Waimangu,
  • Park Narodowy Tongariro,
  • Marlborough Sounds,
  • okolice lodowca Franz Josef oraz Fox,
  • górę Mt Roy,
  • Queenstown i okolice Arrowtown,
  • Milford Sound,
  • Górę Cooka.

RPA

Mało jest tak skomplikowanych krajów zarówno pod względem geograficznym, jak i społecznym. RPA to bogactwo samo w sobie, bogactwo kultury oraz natury. W Republice Południowej Afryki istnieje aż jedenaście języków urzędowych, gdzie używanymi na co dzień w urzędach są afrikaans i angielski. RPA jest krajem o bogatej naturze, dlatego wielu z mieszkańców nigdzie nie wyjeżdża, gdyż wszelkie możliwe krajobrazy ma w swoim kraju. RPA leży nad dwoma oceanami, posiada tereny górzyste, jak i półpustynne, rzeki oraz kotliny, a także sawanny. Bogata jest tu też flora i fauna, występuje słoń afrykański, nosorożec biały, hipopotam nilowy, żyrafa, gepard, nosorożec czarny, bawół afrykański, lampart, lew, struś, nektarnik czy flaming. RPA ma jednak skomplikowaną strukturę społecznościową, grupa ludzi biednych jest bardzo duża, za to bogatych mała. Dodatkowo występował tam apartheid, po którym nadal występują napięcia między rasą czarną a białą. W wielu miejscach jest to też kraj niebezpieczny, z bardzo wysokim wskaźnikiem przestępczości, dlatego przed wyprawą warto poczytać, w jaki sposób się w nim zachowywać oraz gdzie jest najbezpieczniej. Dodatkowo należy pamiętać, że lato w RPA przypada na czas polskiej zimy.

Islandia

Mała wyspa nieopodal Grenlandii, w której można poczuć czym jest potęga natury. Na Islandii piękny krajobraz lodowców oraz gejzerów miesza się z widokiem zórz polarnych. Islandia to też jeden z najbezpieczniejszych i najbardziej liberalnych krajów w Europie, zamieszkany przez niewielu, ale bardzo kreatywnych ludzi. Cóż na Islandii ludzi jest mniej niż w Lublinie, tylko ile gwiazd światowego formatu znamy z Lublina, a ile z Islandii? Islandczycy kochają muzykę i z pewnością wielu z Was kojarzy takich artystów jak: Björk, Gus Gus, Sigur Rós, Of Monsters and Men czy Ásgeir. Islandię warto zwiedzać bardziej się zagłębiając i wyjeżdżając poza typowe asfaltowe trasy, należy jednak pamiętać, że bez napędu 4×4 ani rusz. Wielbiciele muzyki alternatywnej nie powinni zapominać o ciekawym wydarzeniu, które odbywa się w listopadzie, czyli największym festiwalu muzycznym na Islandii – Iceland Airwaves. Muzyka na żywo i taniec w gorących źródłach Blue Lagoon w Reykjavíku gwarantowane.